Blahodárný med

Masáž směsí medu a oleje byla ideální milostnou předehrou – muže dokonale uvolnila a dodala mu sílu k vášni. Kámasútra doporučuje potřít medem části partnerova těla a pak med jazykem slízat…

Medové líbánky

Med byl odjakživa díky svým povzbuzujícím účinkům opěvován jako elixír mládí i jako afrodiziakum. Tvořil základ většiny nápojů lásky – jedním z nich byla i medovina. Její popíjení během líbánek mělo zaručit sexuální apetit ke zplození potomka. Zatímco kombinace alkoholu a koření zmenšila rozpaky novomanželů, vitamin B a aminokyseliny podpořily plodnost.
U mnoha starověkých kultur se med stal symbolem plodnosti a oblíbeným svatebním darem. Med býval také nepostradatelným předmětem rituálních úkonů. Sotva bychom našli národ, v jehož tradicích by nehrál významnou roli. Pomáhal dodávat energii na dlouhých cestách, udatní bojovníci se jím posilovali před důležitou bitvou. Patřil k darům na oltáře bohů, stejně jako medovina.

Přírodní antibiotikum

Naši předkové dobře znali jeho příznivé účinky. Před érou průmyslově vyráběných antibiotik byl med jako jedno z nejsilnějších přírodních antibiotik nedílnou součástí každé domácí lékárny.
„Obecně známé je použití medu při kašli, bolestech v krku, nachlazení nebo při léčbě dýchacích cest. Med se podává samotný nebo v kombinaci například s bylinkovými čaji, cibulí, česnekem, lékořicí, zázvorem, citronem, teplým mlékem a mnoha dalšími ingrediencemi, urychlujícími léčení,“ říká fytoložka Venuše Studničková.
„Díky svému složení ničí poměrně velkou skupinu mikroorganismů, s nimiž si naše tělo neporadí a které med dokáže zničit už v zárodku. Proto je také součástí většiny sirupů usnadňujících vykašlávání. Všichni dobře známe například thymomel, který vyrobil významný český lékárník PhMr. Benjamin Fragner v minulém století právě z medu, výtažků tymiánu, mateřídoušky a z jitrocele.“

Není bez zajímavosti, že Sir Edmund Hillary, první přemožitel Mount Everestu, si vzal na svou náročnou cestu dva kilogramy medu. Jako syn včelaře dobře věděl proč…


Víte, že každý med má jiné účinky, barvu a chuť?

Med z vřesovišť podporuje stavbu kostí, je zvláštností mezi všemi evropskými druhy medu pro svoji kořeněnou vůni a chuť, zlatohnědou barvu s červeným odstínem.
Akátový med je vhodný při svalové ochablosti, je vodojasné až lehce nažloutlé barvy s lehkým zelenavým odstínem, má výrazně sladkou chuť s jemným typickým aroma.
Lesní med pomáhá při chudokrevnosti, má tmavě hnědé až černé zbarvení s nazelenalým odstínem, sladovou příchutí.


Co všechno zmůže 1 lžička medu?

* snižuje riziko vzniku žaludečních vředů
* obsahuje enzymy podporující trávení
* pomáhá proti kašli
* zmírňuje příznaky nachlazení
* posiluje a uklidňuje nervy
* pomáhá při problémech se žlučníkem a játry (při žloutence)
Med je chutný, voňavý a navíc i léčí.
První pomoc při nachlazení – čaj s medem a citronem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *