Parádní relax v solné jeskyni!

!Sůl je nad zlato! – to už věděla i Maruška ve známé české pohádce. Jenže sůl je nejen cenná, ale také pomáhá a léčí. Nemyslíme tím při konzumaci. Řeč je zde o solných jeskyních!

Móda od Mrtvého moře
Zdá se, že uměle vybudované solné jeskyně jsou v naší republice poslední dobou opravdovým hitem. Ale nejen u nás. Také na Slovensku a v Polsku rostou snad jako houby po dešti. První se objevila v Polsku už v roce 1843, blahodárné účinky soli však už znala a využívala i egyptská královna Kleopatra. Na jejich stavbu se používá buď kamenné, nebo mořské soli, případně se může obojí kombinovat dohromady. Místo, ze které se sůl do Čech nejčastěji dováží, jsou oblasti Mrtvého moře (má oblibu díky nejlepším účinkům tamější soli na lidský organismus), Černého a Baltského moře. Sůl se poté lisuje, ohřívá a tvoří se z ní umělé krápníky.
 
Na návštěvě v solné jeskyni
Když vstoupíte dovnitř, jako byste se ocitli v kouzelné jeskyni. Od stropu visí dolů umělé krápníky, stěny mohou být vytvořeny ze solných bloků, zem je posypaná vrstvou krystalické soli a na vás čekají pohodlná lehátka. Stačí jen usednout a začít relaxovat. V jeskyni navíc bývají umístěny speciální lampy, které čistí vzduch. Dokonalost atmosféry klidu a odpočinku pak jeskyni dodá barevná hra světel. Solnou jeskyni můžete navštěvovat jen preventivně a relaxovat v ní, můžete zde plně zregenerovat svůj organismus, ale vyhledat ji i při konkrétních zdravotních obtížích.
 
Pomáhá i léčí!
Pobyt v solné jeskyni se doporučuje při:
  • léčbě horních a dolních dýchacích cest (astma, alergie, záněty dutin, dlouhodobé zápaly průdušek a plic, onemocnění plic, chronické bronchitidy…)
  • dermatologických potížích (alergie, lupénka, ekzémy, dermatitidy apod.)
  • snížení funkce štítné žlázy či její nefunkčnost
  • při srdečně-cévních onemocněních (vysoký krevní tlak, poruchy krevního oběhu, hypertenze, ischemická choroba srdeční, doléčení po mozkové příhodě či infarktu…)
  • zažívacích problémech (např. žaludeční vředy, dvanácterník, Crohnova choroba – zápal tlustého střeva)
  • poruchách imunity
  • revmatizmu
  • neurózách, stresu, únavě a depresi
Relaxací ku zdraví!
Tajemství solných jeskyní tkví v příznivém ovzduší, které je prosyceno minerály a stopovými prvky. Při potřebné teplotě a vlhkosti tak vzniká jedinečné klima, které má pozitivní vliv na celý organismus. Kladný vliv má také vysoký stupeň ionizace ovzduší. Může se tak zlepšit funkce sliznic, zmírnit bolest, zmenšit otoky, posílit a zlepšit funkce štítné žlázy i jiných orgánů, zlepšit látková výměna, kožní potíže, snížit krevní tlak i posílit celková imunita organismu. Pobyt v solných jeskyních má vliv i na psychiku  uklidňuje, podporuje odpočinek a relaxaci, zlepšuje neurózy i stavy vyčerpanosti a deprese. Je také dobrou prevencí například v období chřipek.
 
Kúry a ceny
Jedna běžná kúra (pobyt v solné jeskyni) se pohybuje okolo 45 minut. Mikroklima v solné jeskyni se podobá tomu v přímořské oblasti, vzduch je nasycen mikročásticemi suché soli, obsahující minerály a stopové prvky (jako jód, brom, hořčík, sodík, vápník, železo, selen). Uvolňování je však intenzivnější. Během zmiňovaného pětačtyřicetiminutového pobytu vdechnete takové množství léčivých látek, jako kdybyste strávili u moře celé  tři dny. Takový tři čtvrtě hodinový pobyt návštěvníka vyjde zhruba na 150-200Kč, pro děti, důchodce či skupiny bývají poskytovány slevy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *